پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله کعبی

الموقع الإعلامي لمکتب آیة الله الشیخ عباس الکعبي

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله کعبی

الموقع الإعلامي لمکتب آیة الله الشیخ عباس الکعبي

پایگاه اطلاع رسانی  دفتر آیة الله کعبی

آیة الله کعبی فقیه و حقوق دان برجسته کشور و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نماینده مردم شریف استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری است. این پایگاه به اصرار و درخواست دوستداران ایشان در اردیبهشت ماه 1394 تاسیس گردید. أغلب مطالب این پایگاه تولیدی هستند و به ندرت و در مورد مطالب خاص از اخبار دیگر خبرگزاری ها با توجه به اهمیت مطلب استفاده می گردد. این پایگاه توسط دفتر آیة الله شیخ عباس کعبی در اهواز اداره می گردد.
______________________________
کانال تلگرام: https://t.me/alkaebi
صفحه اینستگرام: akaabi_ir

بایگانی
آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب

_______________________________________________________________

می خواهم بگویم این پارادوکس نفت و فقر در خوزستان روزی باید حل شود. مسئولیت های اجتماعی شرکت های بزرگ باید با هم افزایی خوزستانی ها و استفاده از ظرفیت ملی روزی از روزها باید خوزستان را آباد کند. علی رغم اینکه ما این همه منابع انسانی داریم. هنوز هم می گویم: (ابر چالش مشکلات زیرساختی خوزستان مدیریت است. بله، مدیریت! و مدیریت حل نشده است در خوزستان)

حد اقل خوزستانی ها با وحدت و با هم دلی و با هم افزایی و با ارتباط اثر گذار هر کدام تلاش کنند، گوشه ای از مشکلات خوزستان را حل کنند و اگر نه روز قیامت همه مسئولیم. ما در محفل قرآن نشسته ایم. قرآن کریم می فرماید: (و قفوهم انهم مسئولون ما لکم لا تناصرون) روز قیامت تک تک ما باید بایستیم و حساب پس دهیم. به‌ ما خواهند گفت پس چرا امروز یار و یاور هم نیستید؟! علتش این است چون به دنیا به هم کمک نکردیم‌.

____________________________________________________________

 

 

بخشهایی از بیانات حضرت آیت الله کعبی در محفل قرآنی مشکات در جمع خوزستانی های مقیم تهران در تاریخ دو شنبه ۳ مرداد ماه ۱۴۰۱:

 

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدالله رب العالمین

و الصلاة و السلام على خير الانام المصطفى ابي القاسم محمد و على آله الطيبين الطاهرين لاسيما بقية الله في الارضين

 

💠در آغاز سخن ضمن تبریک ایام خجسته ی غدیر و ایام مباهله و ذی الحجة الحرام و اظهار خرسندى از اینکه در محضر عزیزانمان خوزستانی های مقیم تهران هستیم و عزیزان حاضر در این جلسه و محفل نورانی روحانیت معظم، سادات گرامی، ائمه جمعه بزرگوار، مدیران و مسئولان نظام اسلامی، نمایندگان حال و ادوار مجلس، خانواده ی معزز شهدا و رزمندگان، نیروهای مومن و انقلابی، از اینکه در این جمع صمیمی و محفل قرآنی خدمت شما عزیزان می رسیم در این شب فرخنده خدا را سپاس می گویم و از خداند متعال مسئلت می نماییم که درظل توجهات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بر توفیقات همه ی عزیزان بیافزاید ببرکت صلوات بر محمد و آل محمد. اللهم صلي على محمد و آل محمد

💠 من حساب کردم شاید ده ها هیئت و تشکل درون استانی در تهران وجود دارد. البته علاوه بر تشکل های مدیران و مسئولان و امثال اینها. 

خوب این تشکل ها بیانگر آن است که "خوزستان" یک ظرفیتی دارد و عزیزانمان هم علاقه مندند با هم مرتبط شوند و از ظرفیت هم بهره مند شوند. چه بهتر که بزرگان استان که در تهران مقیمند دور هم جمع شوند و اگر نشد جوانان با هم افزایی و وحدت و همدلی چند مسجد و چند حسینیه ی دیگر و چند مرکز تجمع دیگر و چند انجمن هماهنگ کننده راه بندازند و به کار و تلاش خودشان انسجام دهند.

 

💠 ما با وحدت و انسجام و همدلی و هم افزایی بهتر می توانیم کار کنیم. ضمن اینکه خوزستان و خوزستانی ها از مرکز نشینها انتظار دارند و انتظارشان به این بر آورده شود که از ظرفیت های ملی برای حل مشکلات فقر و محرومیت و حاشیه نشینی و بیکاری و مسائل بسیار زیادی که خوزستانی ها دارند استفاده کنیم؛ از جمله زیرساخت توسعه در خوزستان.

بلاخره ما در خوزستان ثروت هامان زیاد است. غیر از ثروتِ نفت و گاز و ثروت منابع طبیعی و ثروت های خدادادی زیاد، ثروت ها و سرمایه های انسانی و مدیریتی مان و سرمایه های اجتماعی ما از سرمایه های مربوط به منابع طبیعی مهم تر و ارزشمند ترند.

اما متاسفانه *همان طور که از منابع طبیعی خوب استفاده نمی شود، از ظرفیت های انسانی و اجتماعی ما نیز خوب استفاده نمی شود.*

 

💠 می خواهم بگویم این *پارادوکس نفت و فقر در خوزستان روزی باید حل شود.* مسئولیت های اجتماعی شرکت های بزرگ باید با هم افزایی خوزستانی ها و استفاده از ظرفیت ملی روزی از روزها باید خوزستان را آباد کند. علی رغم اینکه ما این همه منابع انسانی داریم. هنوز هم می گویم: ( *ابر چالش مشکلات زیرساختی خوزستان مدیریت است. بله، مدیریت!* و مدیریت حل نشده است در خوزستان)

💠 حد اقل *خوزستانی ها با وحدت و با همدلی و با هم افزایی و با ارتباط اثر گذار، هر کدام تلاش کنند، گوشه ای از مشکلات خوزستان را حل کنند و اگر نه روز قیامت همه مسئولیم.* ما در محفل قرآن نشسته ایم. قرآن کریم می فرماید: (و قفوهم انهم مسئولون. ما لکم لا تناصرون) روز قیامت، تک تک ما باید بایستیم و حساب پس دهیم. به‌ ما خواهند گفت: (پس چرا امروز یار و یاور هم نیستید؟!) علتش این است چون به دنیا به هم کمک نکردیم‌.

پیامی که از این محفل قرآنی می خواهم بگیرم، پیام زندگی، پیام شکوفاییِ مادی و معنوی، پیام مبارزه با فقر، فساد، تبعیض، پیام وحدت، پیام صفای باطن و پیام همت و عزم و اراده برای حل مشکلات خوزستان است.

 

💠 در این زمینه مسئله ی شرعی میخواهم بگویم. واجب است نقاط ضعفمان را چه در عرصه ی فردی چه اجتماعی تبدیل به نفاط قوت کنیم. 

و چه در عرصه های سیاسی و چه مدیریتی چه در حوزه ی تشکیلات و سازماندهی چه با استفاده از ظرفیت دولت و چه با استفاده از ظرفیت ملت.

ضعف فرهنگی، ضعف اخلاقی، ضعف اقتصادی و ضعف اجتماعی و ضعف در عرصه های گوناگون باید تبدیل شود به اقتدار و قدرت؛ (ان الله یبغض المومن الضعیف) خداوند متنفر است از انسانی که بگوید من مومنم اما ضعیفم. فقیر باشد، فساد وجود داشته باشد و نتواند کاری کند. (من وجد ماءا و ارضا فافتقر ابعده الله.) در جامعه ای که زمین باشد، آب باشد اما فقر هم باشد آن جامعه از خدا دور خواهد بود. ما همه ی امکانات را داریم. قرآن این است (ان هذا القرآن یهدی للتي هي اقوم و يبشر المومنين اللذين يعملون الصالحات ان لهم اجرا كبيرا)

جايزه ی بزرگ قرآن به انسانهای مومن و نیکوکار و شایسته این است که راه زندگی و بهترین راهها را برای آن می گشاید. قرآن نور است.‌نقشه ی زندگی ست.

 

💠 قرآن را ما باید اجرا کنیم. *یکی از عوامل مهم انحطاط مسلمین تشریفاتی بودن وظاهر گرا بودن است و به باطن و پیام قرآن و سنت و مکتب اهل بیت توجه نمیکنند؛* اینکه ما بیاییم تشریفات مربوط به قرآن را گسترده کنیم اما به محتوای قرآن توجه نکنیم این باعث طرد از رحمت خدا می شود. پیام قرآن توحید و بندگی خداست، عدالت است، کرامت انسان است، وحدت است، هم افزایی ست. تولید قدرت برای اسلام و تقویت امت اسلامی است، کار برای منافع عمومی است، مقابله با فساد عمومی است‌ پیام قرآن تلاش برای تحقق "حیات طیبه" است. پیام بهبود اوضاع زندگی ست. هدف تلاوت قرآن ساخت جامعه بر مدار ایمان و تقواست؛ خود سازی، جامعه پردازی، تمدن سازی. این پیام قرآن است. پیام قرآن باید تبدیل به فرهنگ عمومی جامعه شود و قرآن را باید در زندگی عملیاتی کنیم.

 

💠 به هر جهت ما در این محفل قرآنی جمع شدیم در آستانه ی محرم الحرامیم. مکتب امام حسین علیه السلام، مکتب احیای قرآن و سنت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم به روش امیرالمومنین علیه السلام در زندگی ست.‌

مکتب امام حسین علیه السلام مکتب ایمان، مکتب تقوا، مکتب جهاد، مکتب فداکاری، مکتب جوانمردی و مکتب خدمت به انسانها ست. 

یک روایت از امام حسین علیه السلام بگویم و بحثم را جمع کنم: 

(من نَفَّسَ کربة عن مومن نفس الله كربه في الدنيا و الاخرة)

هر که بتواند گره گشایی کند از کار یک انسان مومن، خداوند متعال همه ی مشکلاتش را در دنیا و آخرت حل می کند. شما می توانید‌. شما مدیرانی که در تهران هستید، هر کدام باید نقشه ای برای خودش تعریف کند که در کجای مشکلات خوزستان است؟! آیا تماشاچی ست یا مرد میدان است؟! اگر مرد میدان است کجای این میدان حل مشکلات خوزستان است. دست به دست هم دهیم و تلاش کنیم. جلسات خودمان را بیشتر کنیم ان شاءالله.

 به شکل فصلی در تهران جلساتی بگیریم. روحانیت، رزمندگان، خانواده ی شهدا، مدیران مسئولان، نمایندگان معزز مجلس، مسئولینی که در قوای سه گانه از خوزستان هستند! ظرفیت های ملی را باید تبدیل کنیم به یک آورده برای حل مشکلات خوزستان ان شاءالله.

پوزش می طلبم از اطاله ی سخن و باز هم تشکر می کنم. سپاسگذاری می کنم. از خداوند تبارک و تعالی مسئلت می نماییم که دلهای همه ی ما را به نور قرآن و عترت و اهل بیت علیهم السلام منور بگرداند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی